NEDEN HEPAVENT ?

SORU - CEVAP

HEPA FİLTRELİ MODELLER COVID-19 RİSKİ YÜKSEK YERLERDE TERCİH EDİLMESİNDEKİ DEZAVANTAJI NEDİR?

Hepa filtreli sistemlerin etkin çalışma sistemi tutulum gerçekleştirmesidir. Virüs veya bakterilerin koloni oluşturma riskini göz önünde bulundurarak düzenli bakımların gerçekleşmesi gerekir.

NEDEN HER UV LAMBA KULLANILAMAZ ?

Ünite içerisindeki UV lambaların adetlerinin hava hızına göre ayarlanmış ve çıkardığı doz açısından yüksek kalitede olmasıdır. Doz hesabı yapılmadan yapılan uygulamaların verimi çok düşüktür. Piyasadaki standart UVC lambalar bu işlem için yeterli gücü oluşturamaz, Örneğin standart bir 90 cm lik UVC lambasının verdiği 45 watt,  korona virüsüne göre havalandırma sistemleri için çok yetersiz kalır ve virüse zarar veremez.

NEDEN GERÇEK GRANÜL KARBON FİLTRE KULLANILMALI ?

Öncelikle piyasada bulunan hava temizleme ünitelerinde karbon granül kullanılmamaktadır, karbon emdirilmiş elyaf veya kompakt karbon kullanılmaktadır, buna dikkat edilmelidir. Kullanılacak gerçek granül karbonlarında amaca göre çeşitli verimleri vardır. Ünitemiz içerisinde kullanılan karbon filtrenin adsorbsiyon gücü piyasadaki diğer karbon filtrelere göre %40 daha güçlü emilim gerçekleştirir. Gözenek miktarı daha fazladır. Özel gazlar için özel reaksiyona sokulmuş karbon filtreden oluşmaktadır. Kontaminasyon oluşturacak gazları önler.

NEDEN OZON ÜRETEN ÜNİTELER TERCİH EDİLMEMELİDİR ?

Ozon miktarının artması insan sağlığına zararlıdır. Ozon üniteleri ortamda insan varken çalıştırılamaz, ve min. 4 saat çalıştırıldıktan sonra tekrar insanların ortama girebilmesi için ortam tipine göre ortalama 1-2 saat ortamın havalandırılması gerekir. Bu kadar süre havalandırma gerektirecek ve insan varken kullanılamayacak bir ürünün hava dezenfeksiyonunda kullanmak pek mantıklı gözükmemektedir.

PİYASADA BULUNAN HEPA FİLTRELİ ÜNİTELERDEN FARKI NEDİR ?

Ünitemizde 2 farklı teknolojide germicidal uygulama bulunmaktadır hem elektrostatik filtre hemde UVC germicidal lamba. Hepa filtreli sistemin mikroorganizmaları öldürme özelliği  bulunmamaktadır. Mevcut hava temizleme üniteleri 0,3 mikron ve üstü partikül / mikroorganizma tutulumu gerçekleştirirler ve bunun korona virüse karşı etkisi henüz kesinlik kazanmamıştır.

PİYASADA BULUNAN FİLTRELİ VE UVC LAMBALI ÜNİTELERDEN FARKI NEDİR ?

UVC lambasının doz miktarı hava hızına göre ayarlanmış olması gerekir. Aksi takdirde filtreden kaçan virüsler UVC lambadan etki göremeden ortamda hastalık yayılımı yaparlar. Ayrıca piyasada ki çoğu UVC içeren hava temizleme ünitelerindeki lambalar sıfır ozon teknolojisi içermemektedir.

REHVA COVID 19 KILAVUZ BELGESİ

Bu belgede, REHVA, HVAC veya sıhhi tesisat sistemleri ile ilgili faktörlere bağlı olarak COVID-19’un yayılmasını önlemek için koronavirüs hastalığı (COVID-19) salgını olan alanlarda bina hizmetlerinin işletilmesi ve kullanımı hakkındaki tavsiyelerini özetlemektedir. Lütfen geçici tavsiye olarak aşağıdaki önerileri okuyunuz; doküman hazır olduğunda, yeni kanıt ve bilgilerle tamamlanabilir.

[Oda hava temizleyicileri havadaki partikülleri etkili bir şekilde temizler, bu da havalandırmaya kıyasla benzer bir etki sağlar. Etkili olabilmesi için hava temizleyicilerin en az HEPA filtre verimliliğine sahip olması gerekir. Ne yazık ki, en cazip fiyatlı oda hava temizleyicileri yeterince etkili değildir. Elektrostatik filtreleme prensipleri (oda iyonizerleri ile aynı değildir!) kullanan cihazlar da genellikle oldukça iyi çalışır. Hava temizleyicilerinden elde edilen hava debisi sınırlı olduğundan, etkili bir şekilde hizmet verebilecekleri taban alanı normalde oldukça küçüktür ve genellikle 10m2 ‘den azdır. Bir hava temizleyicisi kullanılmaya karar verilirse (tekrar: sabit havalandırma miktarını arttırmak genellikle çok daha etkilidir) cihazın solunum bölgesine yakın bir yere yerleştirilmesi önerilir. Besleme havası veya oda havası arıtımı için kurulacak özel UV (ultraviyole) temizleme ekipmanı, bakteri ve virüsleri öldürmek için de etkilidir, ancak bu normalde sadece sağlık tesisleri için uygun bir çözümdür.

4 EN ISO 16890-1: 2016 ile değiştirilen eski EN779: 2012 filtre sınıflandırması, Genel havalandırma için hava filtreleri – Bölüm 1: Partikül madde verimliliğine (ePM) dayalı teknik özellikler, gereksinimler ve sınıflandırma sistemi.]

[3 NİSAN 2020] KILAVUZUN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Hazırlayan :  Turgay DİNÇ  | Uzm. Moleküler Biyolog