Havalandırma sistemlerinin sterilizasyonu için kullanılmaya başlanan UV ışığı tüberküloz tedavisinde kullanılmaya başlamasından sonra uygulanmaya başlamıştır. UV ışığı o kadar etkilidir ki ışığın gördüğü alanda mikrobiyolojik canlı bırakmamaktadır.

HVAC sisteminde kullanılan UV lambaları klima santrali içerisinde küf ve bakteri kontrolünde çok etkilidir. UV ampulün görüş hattındaki tüm küf ve mayaları öldürerek bobini temiz bir şekilde çalışmasını sağlar.

Solunum sıkıntısı çeken bir çok müşterilerin hava sistemlerini doğru UV ışığı ile uygulama yaptırdıktan sonra endikasyonlarında azalma olacağı görülecektir.

HVAC UV Işık Türleri

  • Bobin Sterilizasyonu:

Hücre içerisine takılan çubuk tipi UV lambası çalıştığı sürece hücreyi komple streilize etmektedir. HVAC sistemlerinde kullanılması basittir ve fiyat olarak avantajlıdır.

  • Hava Sterilizasyonu:

Havalandırma sistemlerinde kullanılan  ülkemizde yeni kullanılmaya başlayan sistem bulunmaktadır. Bu sistem hem teknolojik hemde uygulaması çok basittir. Sonuç ise mükemmeldir. UV ışınlarıyla fotokatalitik reaksiyon oluşturulması ile hem koku hem mikroorganizmaları hava sirkülasyonu sırasında ortamdan kaldırmaktadır. Hava kanalı içerisinde yerleştirilen cihaz İç hava kalitesini iyileştirir. Ayrıca insana zarar vermez.

 

Çalışmalar Etkililiğini Gösteriyor

Özellikle hastanelerde ve sterilizasyon gerektiği yerlerde küf ve bakterileri öldürmede başarılı olan UV ışığı etkisi müşteriler tarafından fark ediliyor.

  • Hastane Enfeksiyon Kontrolünde Ultraviyole Işık Etkisi:

Avrupa ülkelerinde hastane ve laboratuvarlarda kullanılan UV ışık sistemleri özellikle ilaca direnç gösteren mikroorganizmaların ortadan kaldırılmasında önemli bir etkendir. Bilgi Almak İçin Tıklayın

  • Hava Kanallarında Mantar, Küf ve Bakteri Etkisinin Ortadan Kaldırılması:

Ticari alanlarda özellikle ofis gibi çalışma alanlarında UV ışığının etkisiyle ortamdaki mikroorganizmaların ortadan kaldırılmasıyla çalışma verimliliği ve yaşam kalitesi artar. Bilgi Almak İçin Tıklayın